Etapă în ligile inferioare. Favoritele nu fac pași greșiți. Locomotiva Pașcani s-a transformat în Kosarom II

15 Octombrie 2013
665 Vizualizari | 0 Comentarii
fotbal liga

În weekendul ce a trecut, s-a desfășurat o nouă etapă în ligile inferioare. Este vorba despre runda cu numărul X, ce a adus o serie de dueluri interesante.

În Liga a IV a, Iași, etapa a X a nu a produs nici o surpiză importantă. Liderul Viitorul Târgu Frumos își continuă supremația, și câștigă în deplasarea de la Ruginoasa cu scorul de 2-0. Juniorii de la CSM Pașcani nu și-au mai revenit după ce au pierdut toate punctele la masa verde și au fost învinși din nou pe teren proprium 1-3 cu Helios Tomești.

Rapid Dumești, nu a avut probleme pe teren propriu contra unei formații care venea după 5 partide neînvinsă, Unirea Mircești. Gazdele s-au impus la finele celor 90 de minute cu 3-1.

Iată rezultatele complete ale rundei:

UNIREA RUGINOASA – VIITORUL TG. FRUMOS 0-2 (0-0)

CSM PAȘCANI – HELIOS TOMEȘTI 1-3 (0-1)

RAPID DUMEȘTI – UNIREA MIRCEȘTI 3-1 (1-0)

FORESTA CIUREA – VIITORUL LUNGANI 6-1 (4-0)

GLORIA BĂLȚAȚI – AS HOLBOCA 0-1 (0-0)

PODGORIA COTNARI – STEJARUL SINEȘTI 3-1 (1-0)

VENUS BUTEA – SIRETUL LESPEZI 2-4 (2-3)

GLORIA BALȘ – VIITORUL HÎRLAU 0-2

Pe prima poziție continuă să fie Viitorul Târgu Frumos cu 30 puncte acumulate, pe locul 2 Rapid Dumești cu 26 puncte iar pe 3 Stejarul Sinești cu 21 puncte.

În Liga a V a, Seria 3 (Pașcani), s-au produs câteva mutări interesante. Kosarom II a preluat linia de clasament și programul ‘defunctei’ Locomotiva Pașcani și a reusit prima victorie la chiar primul meci în noua formulă, 4-1 contra celor de la Siretul Stolniceni. Lotul celor de la Kosarom II s-a întărit cu 5 jucători de la echipa de Liga a III a.  Rămâne de văzut dacă meciurile nou înființatei Kosarom II, vor fi luate în calcul la stabilirea clasamentului final.

În alte partide, CSM II Pașcani (OldBoys) au pierdut în deplasarea de la ultima clasată, Recolta Conțești, scor 3-1 după ce veteranilor le-au fost eliminați doi jucători.  Derbyul etapei a avut loc la Cristești, unde, dacă facem abstracție de scandalul de la finele partidei, lupta pentru titlu rămâne deschisă. Liderul Viitorul Hărmănești a venit la Cristești să ia puncte și așa s-a și întâmplat, la finalul celor 90 de minute scorul a fost de 2-2.